İlk siparişinize özel %10 indirim! Online kod: HOSGELDINMEDITERRA

AKDENİZ'İ TERAS VE BALKONLARINIZA TAŞIYIN!

 

 

Yazın sıcak ve kuru geçmesi bitki bakımı konusunda sizi endişelendirebilir, bahçede, terasta veya balkonda birkaç sıcaklığa dayanıklı bitkinin olması bu açıdan kullanışlıdır. Merak etmeyin, sizin için en iyi örneklerden bir seçki hazırladık. Hepsi yaz sıcaklarından etkilenmeyen ve az su gerektiren bitkiler!  (Yeni başlayanlar için de ideal bir liste)


Yaşam alanınızın dış mekanlarında Akdeniz atmosferini yaşatmak isterseniz size bazı önerilerimiz var. Agave, Zeytin, Starliçe veya Kaktüs türleri gibi yeşil bitkiler ile az zahmetli dekoratif bir alan oluştururken; Lavanta, Limon, Biberiye gibi daha dinamik bitkiler ile hem göze hitap edebilir hem de koku duyularını harekete geçirebilirsiniz! Elbette bu bitkilerin ortak özelliği çoğu iç mekan bitkisinin aksine direkt güneş ışığında bile sağlıklı kalmaları ve unutulan sulamalara toleranslı olmaları…

Fotoğraf: Ana Lui Photography

 

Agave 


Orta Amerika ve Kuzey Amerika’nın en sıcak, kuru bölgelerinden gelen, antika havası ile Avrupa’yı dolaşan Agave, günümüzde tüm ılıman Akdeniz’de doğal olarak bulunabilen gerçek bir savaşçıdır. Kendisi Yunan mitolojisinde de öfkeli bir ay tanrıçası ile aynı ismi taşır. 


Bazı türleri pürüzsüz, bazı türleri yaprak uçlarında dikenler taşır ve yavaş büyür, fakat sağlıklı bir şekilde olgunlaştıktan sonra ömürlük bir bitkidir. Bol güneş sever ve iyi drenajlı toprak ister. Sulamalar arasında toprağın tamamen kurumasını beklemelisiniz, eğer yapraklar sararıyorsa, bu aşırı sulamadan kaynaklanıyor olabilir. Yaşlı ve ölü yaprakları merkeze yakın olacak şekilde keserek temizleyebilirsiniz. Oldukça dayanıklı bir bitkidir fakat kışın dondurucu soğuklarında iç mekana almanız gerekebilir. 

 

Fotoğraf: Alexander Bogorodskiy

Fotoğraf: Alexander Bogorodskiy

 

Zeytin 


Mitolojide ve tarihte bereket, barış ve ölümsüzlüğü temsil eden Zeytin yani Olea europeae, Akdeniz’in en büyük temsilcilerinden. Bol güneşli bir köşede, balkon veya teraslarınızda silüet oluşturmak isterseniz, minyatür Zeytin’i tercih edebilirsiniz. Doğal ikliminde kuru havaları tolere edebildiği için su sıkmanıza gerek yoktur. Toprağı kurudukça sulamanız yeterlidir hatta yeni başlayan ve sulama periyotlarını unutanlar için en ideal bitkilerdendir. 

 

Fotoğraf: Potted & Planted

 Fotoğraf: Potted & Planted

 

 Starliçe 


Cennet kuşu, Starliçe, Turna Çiçeği gibi isimler ile anılan Strelitzia, Güney Afrika kökenlidir ve 18. yüzyıldan beri Avrupa’da ev bitkisi olarak yayılım göstermektedir. Hatta isminin de çiçekler ve bitkilere tutkusu olan İngiliz kralı III. George’un karısı Charlotte van Mecklenburg-Strelitz’ den geldiği söylenmektedir. 


En akılda kalıcı egzotik bitkilerden biri olan Starliçe özgürlüğün ve sonsuzluğun sembolüdür, bu anlamda oldukça manevi bir hediye olabilir! Bu ikonik bitkiyi hemen hemen her dış mekan tasarımının en estetik köşelerinde görebilirsiniz. Yemyeşil, dik duran yaprakları ile güneşi selamlar, aydınlık alanlarda konumlanmak ister. Kuru yaprakları ve kahverengi uçları keserek temizleyebilirsiniz, bu tarz güneş seven bitkilerde bu oldukça normaldir. Yapraklara hastalıkları önlemek ve nemlendirmek için su sıkmanız yararlı olur.

 

Fotoğraf: Homify

Fotoğraf: Homify


Kaktüs


Kaktüsler her evin vazgeçilmezi, en zahmetsiz, en kolay ulaşılabilir ama biraz da acımasız bitkilerdendir. Kuraklığa ve direkt güneş ışığına dayanıklı olmaları nedeniyle, balkon ve teras bitkileri listemizin olmazsa olmazıdır. Hemen hemen hepsinin bakım özellikleri aynıdır, az su, bol güneş! Size en çok Akdeniz’i çağrıştıran 3 türü önermek istedik:


İlki Kuzey Meksika kökenli Opuntia microdasys,  ‘’tavşan kulağı, diken inciri’’ olarak da duyduğunuz meşhur bir iç/dış mekan kaktüsüdür. Bölünmüş segmentlerden oluşan bu kaktüsde merkez yoktur, çifter şekilde bölünmeye devam ederek büyür, bu nedenle de tavşan kulağına benzetilir. 


İkinci olarak en çok tercih edilen kaktüslerden biri olan Euphorbia / Süt Kaktüsü, kesildiğinde ortaya çıkan süt benzeri zehirli salgıdan ismini almıştır. Kökeni olan Afrika’da ritüel bitkisi ve sınırlayıcı bitki olarak kullanılır. Diğer kaktüslerin aksine bu türde toprağı hafif nemli tutmanız veya yapraklarına su sıkmanız faydalı olur. 


Üçüncü olarak da gerçeküstü, tarihi ve bol dikenli Cereus forbesii ‘’spiralis’’! Dekoratif dikenleriyle çöl havasını evinize getiren bu kaktüslerin Afrika ve Amerika’da başlayan yolculuğu tarih öncesi döneme dayanır. Cereus, vahşi doğada 10 metre yüksekliğe ulaşabilen bir türdür. Spiral silüeti ile balkon veya terasta diğer kaktüsler ile veya bitkiler ile mükemmel bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

 

Fotoğraf: Ana Lui Photography

Lavanta


Kuru olarak dekoratif anlamda iç mekanlarda, ya da canlı olarak mavi-mor çiçekleri ve mükemmel kokusu ile teras/balkonlarda kullanılan Lavandula angustifolia yani Lavanta, Akdeniz’in özellikle de güney Fransa’nın en ikonik bitkilerindendir. Mental olarak rahatlatan bu aromatik bitki, dikey çalımsı formu ile açık alanınızda hem görsel hem de duyusal zenginlik yaratır. Bol güneş seven Lavanta’ nızı Nisan ve Eylül aylarında sağlıklı tutmak için budayabilirsiniz. Sulamalar arasında toprağın kurumasına izin vermeli, ıslak bırakmamalısınız. 

 

Fotoğraf: Living Agency Photography

Limon 


İspanya’da aydınlık bir avluda olduğunuzu hayal edin, merak etmeyin, Citrus ağacı / Limon bu konuda size yardımcı olacaktır. Akdeniz tatili esintisini yaşam alanlarınıza taşıyan bu minyatür ağaçtaki atmosferi, Mandalina, Kumkuat, Greyfurt ile de yakalayabilirsiniz. 50 santimetreden 2.5 metreye kadar ulaşabilen Limon, ismini latince Citron, Yunanca’da kokulu ahşap ağaç anlamına gelen‘’kédros’’ kelimesinden almıştır. 


Bol güneş istereyen Limon, sulanmayı da çok sever fakat ıslak topraktan hoşlanmaz. Yaprakları sararıyorsa bu çok sulandığı anlamına gelir. Kışı geçirmesi için iç mekana almanızda fayda vardır.

 

Fotoğraf: Design Mom

 

Biberiye


Latincesi Rosmarinus officinalis olan Biberiye, hepimizin kuru halini baharat olarak sıkça tükettiği, canlıyken de iğnemsi, hafızayı kuvvetlendiren mis kokulu yapraklarını elimizde yuvarladığımız zaman bize adeta Akdeniz sahillerini anımsatır. Dış mekanlarda bio-çeşitlilik yaratan bu aromatik bitki, 1 metreye kadar büyüyebilen ve genelde sınırlayıcı olarak kullanılan bir çalıdır. Yunan mitolojisinde Afrodit / Venüs’ü çevreleyen aşk ekolü ile ilişkilendiren Biberiye’nin bu anlamda maneviyatı yüksektir. 

Biberiye’yi balkon veya terasınızın daha korunaklı, yarı gölge veya aydınlık bölgelerinde konumlandırabilirsiniz. Drenajını çok iyi tutmalısınız çünkü ıslak toprak bu bitkiye göre değildir. Kışın iç mekanda tutarak korumalısınız.

 

Fotoğraf: La Corte boutique courtyard house