İlk siparişinize özel %10 indirim! Online kod: HOSGELDINMEDITERRA

BİTKİ BAKIM SÖZLÜĞÜ / BİTKİNİZ NE ANLATIYOR?

Bitki bakımı bazen biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak bu listede sizin için bitkilerinizin  tüm göstergelerini ve ihtiyaçlarını sıraladık.


YAPRAKLARIN YANMASI/SOLMASI


İç mekan bitkileriniz güneş ışığına fazla maruz kaldıklarında yaprakları solar ve gevşer. Bu özellikle güneş ışığından uzak olmayı tercih eden Calathea gibi bitkilerde yaygındır.

 

 

 UYKU HALİ


Sonbahar ve kış aylarında güneş ışığı azaldığında, bazı bitkiler ertesi yıl yeniden büyümelerini sağlayan dinlenme dönemlerine girerler - buna uyku hali denir. Yaprakların düşmesi bu zamanlarda normaldir ve bu dönemde düzenli sulamayı azaltabilirsiniz. Alocasia Polly, her yıl uyku hali olan bitkilere örnektir.


 IŞIK KOŞULLARI


Direkt ışık: Güneş ışınlarının doğrudan, gün boyunca bitkiye düştüğü durumdur, güneş alan bir cephedeki pencere eşiklerinde, balkonlar veya teraslarda olduğu gibi. 


Direkt olmayan aydınlık ışık: Zaman zaman doğrudan güneş ışığına maruz kalan, ışık kaynağı filtrelenmiş ancak aydınlık köşeler.


Düşük ışık, yarı gölge: Doğrudan güneş ışığı almayan, hafif aydınlık bölgedeki düşük ışık.

En önemlisi, bu sıfır ışık anlamına gelmez, bitki pencereden sadece birkaç metre uzakta olur. Bu koşulları yerine getirebilecek bitkiler arasında Pothos ve Peace-Lilys bulunur.

 


AŞIRI SULAMA


Bitkilerinizi aşırı sularsanız zarar verebilirsiniz. Sadece aşırı sulama değil, bitkiniz sulama sonrasında toprağın düzgün bir şekilde kuruması için yeterli güneş ışığı almıyorsa da zarar görebilir. Aşırı sulamadan, toprağın üst birkaç santimetre kuruduğunda sulama yaparak kaçınabilirsiniz. Drenaj için delikli bir saksı da tercih edebilirsiniz. Bitkinizin yeterli güneş ışığı aldığından emin olun.

 


AZ SULAMA


Bitkinizin toprağının çatlayacak kadar kuruması ve yapraklarının sarkması az suladığınızın işaretidir.


BUDAMA


Budama, bitki sağlığını iyileştirmek ve gövdelerde tomurcukları uyandırmak için bitkinin parçalarını seçici bir şekilde kesmenin bir yoludur, böylece bitkiniz daha yoğunlaşır.


SAKSI DEĞİŞİMİ 


Bitkinin içinde olduğu saksıyı büyütmek anlamına gelir, ancak aynı zamanda bitkinin kendisini çevreleyen toprağı veya saksı karışımını yenilemek anlamına da gelebilir. Bitkinizi türüne göre 1-2 yılda bir, genellikle bahar ayında, saksısını mevcut saksısından 2-3 santimetre fazla olmamak şartıyla genişletmelisiniz.